Україна та Норвегія підписали угоду, яка передбачає створення першого спільного виробництва українських безпілотників середнього радіусу дії.
Про це повідомляє Міністерство оборони України.
За даним відомства, українські mid-strike дрони, які довели свою ефективність, виготовлятимуть у Норвегії. Йдеться про декілька тисяч систем, які передадуть українському війську.
«Угода відкриває можливість масштабування виробництва українських технологій, які вже довели свою ефективність на полі бою, та посилення оборонних спроможностей обох країн», – зазначили у міністерстві.
Проєкт фінансується норвезькою стороною – кошти виділять з $7 млрд, які уряд Йонаса Гар Стьоре планує спрямувати на оборонні потреби України. Очікується, що цього року влада Норвегії витратить понад $1,5 млрд на закупівлю озброєння українського виробництва для Сил оборони України.
Угода також передбачає розвиток комплексного промислового співробітництва, включно з проведенням досліджень. Внаслідок взаємодії Норвегія отримує доступ до технологій, що зміцнять її оборонну промисловість. Своєю чергою Україна зможе виробляти дрони у безпечних умовах на європейській території.
Очікується, що перші системи, виготовлені в Норвегії, будуть передані Силам оборони України вже до літа цього року.
Оборонна співпраця України та Норвегії
14 квітня президент Володимир Зеленський під час візиту до Осло підписав з прем’єр-міністром Норвегії Йонасом Гар Стере декларацію про оборонне партнерство. Документ, за словами Зеленського, започатковував Drone Deal (Угода щодо дронів) з Норвегією. Країни зробили перший крок щодо спільного виробництва та використання безпілотних систем.
Варто зазначаити, що Норвегія є учасником програми PURL, в межах якої європейські країни закуповують для України американське озброєння. Йдеться передусім про ракети ППО.
На початок 2026 року до програми залучили понад $4,3 млрд, лідерами є Норвегія, Нідерланди та Німеччина.
