Вперше від початку великої війни українська економіка має краще становище ніж російська.
Про це повідомляє видання The Economist.
Видання зазначає, що економіка України все ще на чверть менша, ніж до вторгнення РФ у 2022 році. Однак кілька ключових показників все ж перевищують російську. Цього вдалося досягти саме завдяки рішенням влади та підтримці країн Заходу. Втім, наразі починається новий період випробувань для Києва, на думку журналу.
У The Economist кажуть, що за підрахунками НБУ зростання ВВП у 2024-му відбулося на 4%, а у наступному році очікується на 4,3%. Також серед показників, що роблять українську економіку кращою ніж російська, – стабільна валюта та облікова ставка на рівні 13,5%.
Тоді як у Кремлі у 2025 році ВВП має зрости лише на 0,5—1,5%, водночас облікова ставка незабаром сягне 23%, а вся банківська система виглядає ненадійною.
Загалом видання виділяє три етапи в економіці України. Зокрема перший про початок війни – введення воєнного стану, виїзд громадян закордон та підпорядковані дії Нацбанку до цілей у протистоянні з РФ. Другий етап був під час контрнаступу ЗСУ на Херсонщині та Миколаївщині в 2022 році. Тоді ВВП стабілізувався, а ще Україна відновила експорт зерна.
Однак зараз розпочинається третій етап, коли економіка може зіткнутися з великими ризиками: нестачою електроенергії, людського ресурсу та коштів.
Брак людей – найгостріша проблема, за словами видання. Мобілізація, міграція і війна призвели до скорочення робочої сили на одну пʼяту. У цей ж час цивільна та військова влада сперечається щодо масштабів мобілізації.
The Economist стверджує, що якщо США відмовляться від допомоги, на 2025 рік Україні вистачить фінансової підтримки від інших партнерів. Проте вже у 2026-му Україна може опинитися у скрутному становищі.